logo

Zaledwie 3 kilometry od Wrocławia znajduje się Długołęka. To miejscowość położona nad rzekami Dobra i Topór, która w jest domem zaledwie dla około 2,6 tysiąca osób, ale zachwyca tych, którzy tutaj przybywają z nieodległego Wrocławia. Także Długołęka to miejscowość, która chociaż mała, to ma duże znaczenie gospodarcze – swoje siedziby i magazyny mają tutaj liczne polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa, między innymi Selgros, McDonald ’s, działają salony samochodowe różnych marek.

Długołęka przez wieki

Miejscowość liczy sobie przeszło 700 lat, ponieważ została założona w połowie XIII wieku. Stanowiła dobra rycerskie i biskupie, ale po wojnie trzydziestoletniej została prawie doszczętnie zniszczona. Odbudowa trwała długo, a potem wieś została wcielona do miejscowości Szczodre, gdzie teraz można oglądać pozostałości pałacu. Po II wojnie światowej osiedlać zaczęli się tutaj repatrianci, a liczba mieszkańców zaczęła wzrastać. Teraz Długołęka to malownicza miejscowość stanowiąca świetny punkt wycieczkowy dla mieszkańców Wrocławia i okolic.

Co ciekawego zobaczyć w Długołęce?

W Długołęce można zobaczyć takie zabytki jak kościół pod wezwaniem Michała Archanioła, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku. Został on jednak rozebrany po wojnie trzydziestoletniej. Aktualna budowla pochodzi z XVIII wieku i wyróżnia się stylem barokowym. Warto także zobaczyć zespół dworca kolejowego, który pochodzi z XIX wieku cmentarz parafialny z XIX weku, dawny dom dozorcy pałacowego przy ulicy Parkowej oraz dawny Gminny Ośrodek Zdrowia przy ulicy Wrocławskiej. W centrum miejscowości znajdują się też dwa urokliwe stawy, nad którymi można odpocząć. Przez miejscowość przebiegają dwa szlaki – Wrocławski Szlak Okrężny im. doktora Bronisława Turonia i szlak od Kuźniczyska do Długołęki przez Zawonię, Węgrów, Łozina.

Powrót do góry
facebook